Silikon Cephe Sistemleri

heading

Silikon Cephe Sistemleri,Yapı ve inşaat sektöründe kullanılan silikon cephe sistemleri, binaların tasarımsal olarak şık görünmesini sağlayan yapı taşlarından biridir. Giydirme cephe olarak adlandırılan bu sistemler, genellikle camdan oluşan yüzeylerin kaplanmasında kullanmakta ve betonarme yapıların estetik açıdan şık görünmesini sağlamaktadır. 2000 yılından itibaren, ülkemizde de görev almaya başlayan silikon cephe sistemleri,  farklı malzemelerden oluşmaktadır. Özellikle alüminyum, silikon, seramik ve klasik kapaklı giydirme sistemleri, kullanım aşamasında yararlanılan malzemeler örnek verilebilir.

Silikon cephe sistemlerinin avantajları

l Binalarda kullanılan silikon cephe sistemlerinin, ara ve ana taşıyıcı elemanlarının bir araya getirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu sistemler, yalıtım konusunda verim sağlamaktadır.

l Silikon cephe sistemleri ile kaplanan binalarda, rutubet, kinetik enerji artışı ve aşırı ses gibi olumsuz durumlar yaşanmadığı gibi, yapının kullanım fonksiyonlarını da arttırmaktadır.

l Yine bu sistemlerin kullanıldığı binalar da, bakım ve onarım maliyetleri, minimum seviyeye inmektedir.

l Yaz ayların yaşanan aşırı sıcak havanın ortama girmesini engellemekte ve kullanıcıya enerji tasarrufu sağlamaktadır. Söz konusu cephe sistemleri, yaşam alanlarını, güneşin zararlı ışınlarından korumakta ve binalarda ısı yalıtımı görevi görmektedir

l Silikon cephe sistemleri, yapıların inşaatı sırasında meydana gelen hataları kapattığı gibi, söz konusu binalara maksimum bir seviyede konfor sağlamaktadır.

l Estetiklik ve şıklık açısından da oldukça başarılı olan bu sistemler, genellikle çok katlı binalarda kullanılmaktadır.

l Bu sistemlerin tercih edilmesinin diğer bir nedeni ise, yatırım maliyetinin düşük olması ve hemen hemen her binaya kolay bir şekilde monte edilebilmesidir.

l Bu sistemler sayesinde, binalar dışardan gelebilecek darbelere karşı daha korunaklı bir yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca farklı alanlarda çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

Teknik Bilgiler

Silikon cephe giydirme sistemleri, ısı camlara özel bir yapıştırıcı ile monte edilmektedir. Üç noktadan oluşan fitiller ile sızdırmazlığı önlemekte ve kullanıcı tarafından kolay bir şekilde temizlenmektedir. Kaset şeklini andıran profillere yapıştırılan bu sistemler, cam derzlerinde 15 milimetre genişliği ve 15 milimetre derinliğe sahiptir. Cam panelleri arasında kullanılan çift EPDM fitil, sızdırmazlığı sağlamakta ve silikonun sıvı maddeler ile temasını kesmektedir. Ayrıca profiller ve özel yapıştırıcılar, dışardan bakılınca kesinlikle belli olmamakla beraber, dış kapak kullanılmaması sayesinde de yüzey görünümün düz algılanmasını sağlamaktadır.